10 Mila orientering, årets höjdpunkt för en fotograf

Nu har jag kommit hem från några intensiva dagar på Västkusten som innehållit rekognosering inför bröllopsfoto, fotboll i Helsingborg, men framförallt 10Mila orientering i Göteborg / Partille. Det senare är både en utmaning för en fotograf och spännande idrott utöver det vanliga. En ren sport, inga filmningar, ojusta tacklingar eller klagomål på domarna som i flera andra sporter jag fotograferar. Här ligger ett urval av de bilder jag levererat till Frilansfotograferna AB.

Kollegan Martin Wallén väntar på att damerna ska ta sig upp för den branta backen efter starten som nyss gått. 10Mila Damer

509 Järla Orientering 1 med Emma Klingenberg först uppför den tunga backen till startpunkten 

543 IFK Mora OK 2 med  Eva Svensson leder resten av klungan upp till startpunkten

673 Eiker OL 3 Inger Anita Tollehaug på väg upp till startpunkten

506 Alfta-Ösa OK 1 Josefine Heikka

599 OK Hällen 1  Lauriane Beauvisage informerar Johanna Engström vid växling till andra sträckan 

Tullinge SK 1 Anna Ställberg fighting face i väntan på att växla ut på tredje sträckan

Tullinge SK 1 Anna Ställberg och Rebecka Heinrup vid växling till tredje sträckan 

515 IFK Göteborg 1 med Ingjerd Myhre i täten på tredje sträckan

 506 Alfta-Ösa OK 1 Galina Vinogradova 

Delar av tätklungan på tredje sträckan med några kontroller kvar

534 Kalevan Rasti 1 Fanni Gyurko 

530 Tullinge SK 1 Anna Ställberg 

Tove Alexandersson tar in nästan sju minuter på sista sträckan och för 544 Stora Tuna OK 1 till seger 

544 Stora Tuna OK 1 segrande lag I laget sprang i sträckordning Anna Mårsell, Magdalena Olsson, Julia Gross, Frida Sandberg, Tove Alexandersson 

509 Järla Orientering 1 med Karolin Ohlsson på sista sträckan kom på 4 plats

 504 IFK Lidingö SOK 1 med Anna Bachman på sista sträckan kom på 6 plats

506 Alfta-Ösa OK 1 Natalia Gemperle som gick ut i ledning och missade på slutet visar var det hände för lagkamraterna Sara Eskilsson och Josefine Heikka

Tove Alexandersson tog in nästan sju minuter på sista sträckan och förde Stora Tuna OK 1 till seger 

Tätklungan på väg uppför första backen fram till startpunkten 10Mila Herrar i Lexby-Kåhög

Tätklungan på väg uppför första backen fram till startpunkten

48 Espoon Suunta 1 Lari Pernu

Planket med kartor för följande sträckor

Hagaby GoIF Örebro 1 Martin Regborn först in på första sträckan

301 Heming Orientering 2 Lars Treekrem 15 Lillomarka OL 1 Robert Merl

20 Rajamäen Rykmentti 1 Hannu-Pekka Pukema

48 Espoon Suunta 1 Aleksi Sorsa växlar ut på sträcka 2

29 OK Ravinen 1  Kalle Bergman

Växling från sträcka 3 till sträcka 4

7 Järla Orientering 1  Andreas Hall

Skönt att värma sig under en lång natt som publik

2 IFK Göteborg 1 Johan Högstrand på 4 str Långa Natten

17 IFK Mora OK 1 Simon Hodler på sträcka 4 Långa Natten

5 Koovee 1 Topi Anjala på sträcka 4 Långa Natten

7 Järla Orientering 1 Christoph Meier sträcka 4 Långa Natten

49 Tullinge SK 1 Joël Morgenthaler sträcka 4 Långa Natten

49 Tullinge SK 1 Joël Morgenthaler sträcka 4 Långa Natten

5 Koovee 1 Timo Sild vid kontroll på sträcka 9

4 IFK Lidingö SOK 1 David Andersson och 25 Tampereen Pyrintö 1 Anton Kuukka kontroll på sträcka 9


3 Kalevan Rasti 1 Graham Gristwood på sträcka 9

7 Järla Orientering 1 Espen Hultgreen Weltzien vid kontroll på sträcka 9

7 Järla Orientering 1 Espen Hultgreen Weltzien vid kontroll på sträcka 9

17 IFK Mora OK 1 Simonas Krepsta vid kontroll på sträcka 9


IFK Göteborg 1 med Fredrik Bakkman på slutsträckan vinner 10Mila I laget sprang i sträckordning 1. Andreas Sølberg 2. Fredrik Edén 3. Morten Jarvis Westergård 4. Johan Högstrand 5. Marius Thrane Ødum 6. Jonas Pilblad7. Vetle Ruud Bråten 8. Max Peter Bejmer 9. Eskil Kinneberg 10. Fredrik Bakkman 





 IFK Göteborg 1 med Fredrik Bakkman på slutsträckan vinner 10Mila I laget sprang i sträckordning 1. Andreas Sølberg 2. Fredrik Edén 3. Morten Jarvis Westergård 4. Johan Högstrand 5. Marius Thrane Ødum 6. Jonas Pilblad7. Vetle Ruud Bråten 8. Max Peter Bejmer 9. Eskil Kinneberg 10. Fredrik Bakkman 

45 OK Linné 1 med Albin Ridefelt kom tvåa. I laget sprang i sträckordning  1. Henrik Löfås 2. Jan Troeng 3. Vincent Coupat 4. Miloš Nykodým5. Jakob Andersson 6. Mats Troeng 7. Rassmus Andersson 8. Oskar Sjöberg 9. Lucas Basset 10. Albin Ridefelt

Fjolårssegrarna  Södertälje-Nykvarn OF 1 med  Jonas Leandersson kom på tredje plats 

Kommentarer